27 Şubat 2012 Pazartesi

Mete'nin Diş Buğdayı Partisi

"Bebeğin ilk diş çıkışını kutlarken, buğday kaynatılmasının nedeni; Bebeğin dişlerinin buğday gibi düzgün, sağlıklı ve sağlam olmasını ve çabuk büyümesini dilemektir. Ayrıca Buğday bereketi sembolize ettiğinden, bu özel günde Allah’tan çocuğun rızkını ve bereketini arttırmasını istemektir."İşte netten yaptığım araştırma sonucunda bende oğluma diş buğdayı partisi yapmaya karar verdim.Bebeğin dişini ilk gören ona hediye alırmış .Oğlumun dişlerini tesadüfen ilk gören ben olduğum için hediye alma faslı da bana kaldı.Zaten anneler her zaman hediye alırlar ama  neyse... Adet neyse yerine getireceğiz işte.Bu hafta sonu tüm hazırlıklarımı tamamladım ve annemlerde akrabalarımızla oğlumun ilk partisini yaptık. Aslında günümüz biraz telaşlı başladı .Ablamla bir taraftan yemeklerimizi yetiştirme telaşındayken bir taraftan da misafirlerimiz gelmeye başlamış, elimiz ayağımıza dolaşmıştı.Ama sonunda bende misafirler de çok mutlu oldu.Bizde diş buğdayı gibi bir adet yoktur aslında .O yüzden biraz şaşırdılar.İlk önce oğlumun partisi için kendi hazırladığım afişi kapıya astım.

Sonra bir güzel soframızı donattık ve afiyetle yedik.Menümüzde yer alan yiyecekler ise şöyleydi;
    Diş Buğdayı
    Kısır
    Makarna Salatası
    Diş Şeklinde Kurabiye
    Küçük Milföy Börekleri
    Tiramisu

Misafirlerimiz hepsini çok beğendi.
Diş buğdayının yapılışı:Bir gece önceden ıslattığım yarım kilo buğdayı ertesi gün düdüklü tencerede 10     dk. kaynattım.Diş buğdayını da tatlandırmak için pudra şekeri,renkli bonibon şekeri,fındık,kuru kayısı,kuş üzümü,leblebi şekeri,çikolatalı leblebi şekeri,nar ve hindistan cevizini küçük kaselere koydum.Buğday kaselerinden birinin altına para yapıştırdım ve oğluma hediye alacak kişi dayımın eşi oldu.Aslında yengem günün şanslı kişisiydi.Gün sonunda küçük bir çekiliş yaptık .Çam sakızı çoban armağanı iki hediye hazırlamıştım.Bunlardan birisi yengeme diğeri de kuzenime çıktı.Ama yaşanan heyecan ve sevinç görülmeye değerdi .Araba çıksa ancak bu kadar mutlu olurlardı :)) Hepsine tekrar teşekkür ederim.Benim ve oğlumun hayatında yer aldıkları ,oğlumun partisine katıldıkları için.
Bir tülbentin üzerine  koyduğumuz top,makas,ilaç,kitap,kalem,cüzdan,mouse arasından oğlum ilk önce makasa dokunur gibi oldu ama sonunda ilaç kutusunu aldı.Bakalım göreceğiz ileride eczacı mı olacak yada sağlık sektöründe mi yer alacak.Her ne kadar bu bir inanış olsa da önemli olan oğlumun gelecekte mutlu olacağı hayırlı bir iş seçmesi .Biz anne baba olarak zaten her zaman onun yanında olacağız.Bakalım diş buğdayı ile başladığımız parti kutlamalarına daha hangi güzel olaylarla devam edeceğiz.Bir bebeğe sahip olmanın en güzel yanlarından biri de bu. Her an kutlanmaya değer yeni şeylerin hayatımıza girmesi. İyi ki varsın oğlum seni çok seviyorum.

Hiç yorum yok: